Misiunea Instituției

  Învățământul preuniversitar brașovean se definește prin exercitarea competentă a demersului managerial, concretizat într-o activitate deosebit de complexă, activă și eficientă, ce implică în egală măsură colectivul inspectoratului școlar și unitățile de învățământ, în vederea asigurării performanțelor dorite.

Bine ai venit în comunitatea Ora de Net!

Cunoaştem deja interesul tău pentru programele care vizează folosirea creativă, utilă şi sigură a Internetului de către copii şi îţi mulţumim că eşti alături de noi.

În perioada 9 octombrie – 9 decembrie 2018 lansăm proiectul educaţional Dă BLOCK agresivităţii. Şi „glumele” dor. Stop Cyberbullying” adresat copiilor şi tinerilor din învăţământul primar, gimnazial şi liceal.

Paşii colaborării

Creează un cont cu datele tale personale pe platforma VoluntApp, intrument dedicat comunităţii de voluntari Ora de Net. Te rugăm să verifici cu atenție corectitudinea datelor înainte de a finaliza procesul de înregistrare.

Parcurge cu atenţie mailul automat de confirmare a înscrierii şi urmează toţi paşii

 • Urmăreşte tutorialul de utilizare a platformei VoluntApp
 • Activează contul pe platformă
 • Parcurge cu atenţie toţi paşii descrişi în mailul trimis de echipa noastră pentru intrarea în programul de voluntariat Ora de Net

Susţine cele 3 activităţi recomandate în pachetul de resurse “Dă BLOCK agresivității!”

 • Descarcă pachetul de resurse de pe pagina: https://oradenet.ro/block-agresivitatii  
 • Susţine activităţile în formatul propus de echipa noastră sau adaptează-le în funcţie de copiii sau tinerii cărora te adresezi
 • Încurajează părinţii să parcurgă materialele dedicate lor pe siteul campaniei
 • Raportează separat fiecare activitate dintre cele 3 pe care le vei susţine în acest semestru
 • Raportul trebuie realizat în maxim 7 zile calendaristice de la susţinerea activităţii
 • Dacă eşti primul care raportează o activitate susţinută în instituţia ta, te vom contacta pentru a încheia şi un Acord de colaborare interinstituţional

Primeşti adeverinţă de implicare în programul de voluntariat Ora de Net

 • Atunci când toate cele 3 rapoarte sunt aprobate de coordonatori, vei primi un email care te anunţă că poţi descărca din profilul tău de pe platforma VoluntApp prima adeverinţă care atestă implicarea ta în programul Ora de Net
 • La atingerea unuia dintre următoarele praguri de 6, 9 sau oricare multiplu de 3 al rapoartelor încărcate de tine şi aprobate de echipa noastră, vei primi câte o nouă adeverinţă în care este menţionat numărul de activităţi derulate în parteneriat cu Salvaţi Copiii în cadrul programului european Ora de Net.

Te invit să:

 • Creezi spaţiu pentru a susţine 2 sau 3 sesiuni la aceeaşi clasă de elevi. Poţi alege o clasă sau două pentru seria de activităţi.
 • Alegi un coleg (ă), un viitor coechipier, pentru a susţine împreună proiectul acesta. Beneficiile vor fi aceleaşi pentru amândoi şi responsabilităţile le veţi putea împărţi
 • În cazul în care coechipierul nu are încă un cont pe platforma VoluntApp, invită-l să îşi facă unul accesând pagina www.voluntapp.ro
 • Pentru o mai bună înţelegere a experienţei copiilor în contextual dezvoltării tehnologice, parcurgeţi amândoi, cu răbdare şi atenţie, procesul propus în Ghidul Facilitatorului Ora de Net: https://goo.gl/w7igZt

Ne dorim mult ca, împreună, să reușim să abordăm tema cyberbullyingului în toate şcolile din România pentru că efectele sale ating fiecare utilizator de Internet, oriunde s-ar afla el.

Avem rugămintea ca împreună cu colegul de echipă să informaţi conducerea instituţiei, restul cadrelelor didactice, personalul auxiliar şi alţi membri ai comunităţii dvs profesionale cu privire la posibilitatea de a se înscrie în proiectul educațional Dă BLOCK agresivității! Şi „glumele” dor. Stop cyberbullying!

Cei interesaţi se pot înregistra completând formularul disponibil pe pagina www.oradenet.ro/fii-voluntar .

VĂ AŞTEPTĂM ÎN COMUNITATEA ONLINE ORA DE NET

Ne găsiţi pe siteul www.oradenet.ro

Dacă aveţi cont de Facebook, apreciaţi pagina Ora de Net www.facebook.com/SigurPeNet  şi înscrieţi-vă în Comunitatea online Ora de Net - www.facebook.com/groups/ComunitateaOraDeNet .

În aceste spaţii online sunteţi printre primii care află despre iniţiativele noastre.

Vă doresc un an şcolar cu multe realizări şi bucurii!

Pe curând,
Georgiana

Georgiana Roşculeţ | Coordonator programe educaţionale Ora de Net | Salvaţi Copiii România Această adresă de email este protejată de spambots. Trebuie să aveți JavaScript activat ca să o puteți vedea. | www.oradenet.ro | www.salvaticopiii.ro

Afis Targul Liceelor 2018

Consortiul Cultural Corona

10154294 755900451116256 3658007384760921222 n

CLICK PENTRU TOATE

ACTIVITATILE CURENTE